swiss replica uhren historical not to mention keep in front all the effusion for the customary switzerland the watchmaking arena.

we all can share with such brilliant replique montre if we want to be the charming person. see all results for relojes de imitacion Zabytki - Gmina Przyrów

Gmina Przyrów

licznik odwiedzin: 206659

Zabytki

Kościół Świętego Mikołaja w Przyrowie

Jest najstarszym obiektem zabytkowym na terenie gminy. Pochodzi w początku XVI wieku, wybudowany został w miejscu starego drewnianego kościoła parafialnego istniejącego jeszcze w XIII wieku we wsi Komorowo. Z chwilą powstania miasta w II połowie XIV wieku przeniesiono siedzibę parafii do drugiego kościoła pod wezwaniem Świętej Doroty. Kościół drewniany dotrwał do przełomu XV i XVI wieku, wtedy go rozebrano oraz wzniesiono kościół murowany z kamienia łamanego. Ołtarz ma charakter barokowy, kolumnowy. Dach kryty jest gontem. W kościele znajdują się rzeźby i obrazy z okresu baroku.

Fotografia przedstawiająca kościół Świętego Mikołaja w Przyrowie
 

Kościół pod wezwaniem Świętej Anny

Zabytkowy kościół znajdujący się w Aleksandrówce, powstał w 1606 roku. Wzorowany na bazylice Świętego Antoniego w Padwie, zbudowany został w stylu barokowym, na planie krzyża, którego ramionami są: Kaplica Świętej Anny i Kaplica Świętego Franciszka. Wieża ozdobiona jest, pochodzącymi z końca XVII wieku figurami świętych franciszkańskich. Z połowy XVII wieku pochdzą krużganki wokół dziedzińca przed kościołem. Bogato zdobione wnętrze pochodzi z XVIII wieku. Ołtarz jest rokokowy z bogatą dekoracją i rzeźbami świętych. Wystrój zakrystii pochodzi z XVII wieku. Na dziedzińcu znajduje się kamienna figura Matki Bożej z 1818 roku.

 Fotografia przedstawia kościół pod wezwaniem Świętej Anny
 

Klasztor Sióstr Dominikanek Klauzurowych w Aleksandrówce

Pierwotnie był on siedzibą ojców Bernardynów. Ufundował go starosta olsztyński Joachim Ocieski. Erekcje klasztoru dnia 26 maja 1609 roku zatwierdził król Zygmunt III. Był to klasztor prowizoryczny, obecny murowany powstał później. Bernardyni przebywali w nim przez 225 lat, aż do roku 1864, kiedy zarządzeniem władz carskich klasztor uległ kasacie. Przez pięć lat klasztor zajmowało wojsko. Trzydziestego sierpnia 1869 roku do klasztoru przybyły Dominikanki ze skasowanego klasztoru w Piotrkowie. Wówczas to w kościele umieszczono wizerunki świętych dominikańskich. Na dziedzińcu wybudowano dzwonnicę. Siostry Dominikani Klauzurowe to gałąź wielkiego Zakonu Dominikańskiego. W Polsce istnieją obecnie dwa Klasztoru Sióstr Dominikanek Klauzurowych w Aleksandrówce i Krakowie.

Fotografia przedstawia: Klasztor Sióstr Dominikanek Klauzurowych w Aleksandrówce